Co je vlastně zástavní právo
Přesná definice zní, že se jedná o zajištění pohledávky vč. úroků a poplatků souvisejících s poskytnutým úvěrem, kdy v případě neplnění má poskytovatel možnost získat své peníze (pohledávku) zpět prodejem zastavené nemovitosti. Tento úkon je ošetřen v zástavní smlouvě a v katastru nemovitostí na základě této smlouvy vznikne zápis. V případě, že by banka poskytující úvěr prodala nemovitost za hodnotu vyšší, než je dlužná částka, rozdíl vyplatí dlužníkovi.
Co je možné zastavit
V případě, že kupujete nový dům či byt, začínáte stavět nebo jste ve fázi rozestavěného a chcete si vzít hypotéku, kde budete tzv. něčím ručit, zástavou se stane vaše nemovitost. Stejně tak ale můžete být jako záruka brána kterákoliv jiná ničím nezatížená nemovitost ve vašem osobním vlastnictví. Pokud ani jedna z těchto možností nepřichází v úvahu, mohou jako zástavu poskytnout svou nemovitost vaši známí nebo rodina, tato varianta je využívána v případech, kdy se jedná o zástavu jen do doby nabytí vlastnictví vlastní nemovitosti, na tu se pak zástavní právo převede. To vše ale musí být za výslovného souhlasu banky. Pro ty, kdo už začali stavět a potřebují další peníze a rozestavěný dům nebo byt (v tomto případě je nutné i prohlášení vlastníka) chtějí použít jako zástavu, je důležité vědět, že to možné je, nemovitost však musí být zapsána na katastru.
Co budete potřebovat
Papírování se určitě nevyhnete. Základem je čerstvý výpis z katastru, snímky katastrální mapy, smlouva na pojištění dané nemovitosti, nabývací titul (smlouva kupní, restituční apod.) a odhad znalce ohledně ceny (znalecký posudek).
Smluvní ošetření zástavy
Pokud jsou všechny podklady pohromadě, strany podepíší smlouvy o úvěru a zástavní smlouvu a návrh na vklad zástavního práva. Vše musí mít daný počet vyhotovení dle počtu účastníků smluvního vztahu.